28.01.2022
Muzeum w Lipiu new
Lipie to znana na Mazowszu Południowym miejscowość, stanowiąca przed laty dziedzictwo i gniazdo rodowe Lipskich herbu Rogala. Pierwotnie przynależna do parafii w Błędowie, od końca wieku XVI jest wsią parafialną, staraniem braci Jana i Krzysztofa Lipskich, oraz ich stryja Stanisława – właścicieli okolicznych dóbr. Fundatorem w 1599 roku pierwotnego we wsi, drewnianego kościoła był Jan Lipski. Wówczas to w roku 1601 Jan Tarnowski – biskup poznański ustanowił go kościołem parafialnym.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Kapliczki błędowskie

Błędów doczekał się pierwszej monografii. Jest nią pionierska dokumentacja fotograficzna, autorstwa Bogdana Sarwińskiego pt. Kapliczki błędowskie, odnosząca się do krzyży, kapliczek, świątków i miejsc kultu, zlokalizowanych  na obszarze parafii błędowskiej.

CZYTAJ CAŁOŚĆ...

Sukces
11 listopada 2021 roku był dniem szczególnym dla lokalnej regionalistyki. Tego bowiem dnia, na uroczystości zorganizowanej przez Gminę Odrzywół w powiecie przysuskim, z okazji Dnia Niepodległości, senator  Stanisław Karczewski, w obecności starosty przysuskiego – Mariana Niemirskiego i wójta Gminy Odrzywół – Mariana Kmieciaka, oraz wielu zgromadzonych gości, wręczył prestiżową Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej – Andrzejowi Zygmuntowi Roli-Stężyckiemu, znanemu regionaliście, autorowi wielu publikacji z dziejów Mazowsza Południowego, przyznaną mu przez wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Piotra Glińskiego, na wniosek Mariana Kmieciaka, wójta gminy Odrzywół.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Grójbój
Organizowana od kilku lat, coroczna edycja konkursu wiedzy o Grójeckiem, organizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczna im. Skarbimira Laskowskiego w Grójcu pt. Grójbój, cieszy się też niesłabnącym zainteresowaniem  uczniów szkół w powiecie grójeckim.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...

Spotkanie w Rusinowie
W dniu 26.10.2021 roku o godz. 9.oo w Urzędzie Gminy Rusinów, wójt Marian Andrzej Wesołowski przyjął na specjalnym spotkaniu Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego, autora kolejnej książki o regionie przysuskim pt. Rusinów i okolice. Mały słownik historyczno-geograficzny i etymologiczny, odnoszący się do dziejów i położenia  wszystkich miejscowości tej gminy.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Oszukana historia

W dniu 25.10.2021 roku o godz. 11.oo, studenci Uniwersytetu III Wieku w Grójcu, spotkali się na sali widowiskowej Grójeckiego Ośrodka Kultury, z regionalistą Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim, który wygłosił ponad godzinny wykład pt. Oszukana historia, odnoszący się do zniekształceń rodzimej historii, w zakresie różnych wydarzeń  i postaci historycznych, mających znaczenie dla Polski.

CZYTAJ CAŁOŚĆ...